Хет – трик

Хет – трик

Голем број млади фудбалери низ светот, го имаат истиот сон: да постигнат три гола во еден натпревар. Фудбалерите како Лионел Меси, Вејн Руни и Кристијано Роналдо на секој натпревар се надеваат дека ќе постигнат „хет-трик“. Изразот „хет-трик“ потекнува од Англија, од спортот крикет. Во крикетот, изразот се употребувал кога еден играч, три пати по ред … Continue reading »