Танцот Хака: борбен танц на Маорите

Танцот Хака: борбен танц на Маорите

Танцот Хака е традиционален борбен танц на Маорите (полинезиското домородно население на Нов Зеланд), кој се изведува на бојното поле, но и на мировни настани каде се соочуваат повеќе групи. Хака Танцот Хака е жесток приказ на племенската гордост, силата и единството. Активностите вклучуваат силен тропот со нозете, издаденост на јзикот и ритмички шлаканици по телото, придружувани со … Continue reading »
Фудбал – репрезентација на дното

Фудбал – репрезентација на дното

ПОСЛЕДНОТО МЕСТО ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО – АЛАРМ ЗА ДРАСТИЧНИ ПРОМЕНИ Го допревме дното, и буквално. Со срамниот пораз со 1-5 на гостувањето кај Србија, македонската фудбалска репрезентација ги заврши квалификациите за пласман на Светското првенство во Бразил 2014 како последнопласирана во групата. Ова е најлош пласман во квалификации за Светското Првенство (СП) и … Continue reading »
Хет – трик

Хет – трик

Голем број млади фудбалери низ светот, го имаат истиот сон: да постигнат три гола во еден натпревар. Фудбалерите како Лионел Меси, Вејн Руни и Кристијано Роналдо на секој натпревар се надеваат дека ќе постигнат „хет-трик“. Изразот „хет-трик“ потекнува од Англија, од спортот крикет. Во крикетот, изразот се употребувал кога еден играч, три пати по ред … Continue reading »