ДРАГАН БЈЕЛОГРЛИЌ – УНИВЕРЗАЛЕН КВАЛИТЕТ ПОСЕДУВАМЕ СИТЕ, СЕКАДЕ

ДРАГАН БЈЕЛОГРЛИЌ – УНИВЕРЗАЛЕН КВАЛИТЕТ ПОСЕДУВАМЕ СИТЕ, СЕКАДЕ

„Во минатото, домашната кинематографија создаваше филмови кои ги интересираа и старите и младите и до пред некоја година, српските филмови беа многу попопуларни од странските. Но транзицијата, како да предодреди ние Србите, вие Македонците и Хрватите да не правиме наши филмови, туку да гледаме американски“. – Истакна режисерот Драган Бјелогрлиќ на премиерата на српскиот филм „Монтевидео, … Continue reading »
Филм кој ги оживува делата на Ван Гог

Филм кој ги оживува делата на Ван Гог

„Loving Vincent“ би требало биде првиот долгометражен анимиран филм, направен целосно од рачно насликани платна, од страна на оскаровското студио Break Thru Films. Она што е навистина иновативно во врска со овој филм, е фактот што секој кадар во него, всушност е масло на платно насликано од Van Gogh. Идеата е филмот да биде направен, … Continue reading »
Неверојатна, прецизна, Лего преработка на легендарната бркотница на Браќата Блуз

Неверојатна, прецизна, Лего преработка на легендарната бркотница на Браќата Блуз

Кога станува збор за old-school филмски сцени со бркотници со автомобили, само неколку ги исполнуваат условите на деструктивност на класичен трговски центар како Браќата Блуз. Исто така, само неколку класични играчки би можеле да го поминат тестот на издржливост како играчките Лего. Тоа е една од причините поради која оваа дело на автралијанскиот аниматор Данкан … Continue reading »
Филмски Бутик #2: The 90s

Филмски Бутик #2: The 90s

Недела, 17-ти ноември – во инспиративниот кафе-бар Concept 37 на Рузвелтова 37, Skopje Casual и Tiiiit! Inc. ни го претставуваат – Филмски Бутик #2: The 90s – извонредна селекција на филмови од 90-тите. Не би требало да има подобро огранизирана недела, од неделата помината на новногодишниот дочек на 1981, со звукот на независната музичка продавница … Continue reading »
Vanka Regule – Надвор од Нормалното

Vanka Regule – Надвор од Нормалното

Во гратчето Сутиван, на островот Брач, во Хрватска, во втората половина на месец јули се одржува еден неконвенционален и необичен фестивал, наречен Vanka Regule – Надвор од нормалното. Самото име кажува многу. Фестивал на екстремните спортови, со соодветна возбудлива филмска  и музичка програма. Фестивал за сите вљубеници во природата и авантурата. Може слободно да го опишеме … Continue reading »
Големиот хотел – Будимпешта

Големиот хотел – Будимпешта

Оригинален наслов: The Grand Budapest Hotel Комедија | Драма 07 март 2014 (САД) Режија: Вес Андерсон Улоги: Едвард Нортон, Бил Мари, Овен Вилсон, Адриан Броди, Ралф Фајнс, Тилда Свинтон, Вилем Дефо, Харви Китл, Џејсон Шварцман, Том Вилкинсон Дејствие: The Grand Budapest Hotel, ги раскажува авантурите на Густав Х. – легендарен консиерж во познатиот европски хотел, во периодот меѓу двете војни. Зеро … Continue reading »
ЕХО – Денови на планински филм

ЕХО – Денови на планински филм

Да се комуницира со природата. Да се спознае природата. Да се инспирираме од неа. Да се вљубиме во неа. Ајде! На 4-тото издание на ЕХО – Денови на планискиот филм. Вистинскиот филмски избор е направен: патешествија, искрени приказни, алпинистички искачувања, акробатски летања со параглајдери, урбани средини, планински белини, медитација во кајак на диви води, планиски … Continue reading »
Уметноста на трејлерот

Уметноста на трејлерот

Трејлер – реклама, или пак известување за одреден филм, кој е следен за прикажување низ светските кина. Зборот трејлер (анг. trailer) се однесува на инсерти, кои на почетокот биле прикажувани на крајот од секој филм. Зборот сеуште останал ист, но неговата практика се променла бидејќи публиката мошне бргу ги напуштала кино салите по завршувањето на филмот. Трејлерите денес, се … Continue reading »
Облакот Атлас

Облакот Атлас

Оригинален наслов: Cloud Atlas 172 мин – Авантура | Драма | Научна – фантастика 26 октомври 2012 (САД) Режија: Tom Tykwer, Andy Wachowski and Lana Wachowski Улоги: Tom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant, Jim Sturgess, Susan Sarandon, Hugo Weaving, Doona Bae, Ben Whishaw, Jim Broadbent Дејствие Сé е поврзано: дневник од 1849 година со авантури од океанско патешествие преку Пацификот; писма … Continue reading »
Гравитација (II)

Гравитација (II)

Оригинален наслов: Gravity (2013) Жанр: Драма | Мистерија | Научна-фантастика 4 октомври 2013 (САД) Режија: Alfonso Cuarón Улоги: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris Дејствие Биоинформатичарот д-р Рајан Стоун е на својата прва мисија со вселенско летало, придружувана од астрономскиот ветеран Мет Ковалски, кој всушност ја командува неговата последна експедција. За време на вселенската прошетка, остатоци од … Continue reading »