„Носталгија (том 1)“ – галерија на фотографии

„Носталгија (том 1)“ – галерија на фотографии

„Враќањето на носталгијата, копнеењето за уште една непозната земја, стануваше особено силно во пролет.“ Владимир Набоков, „Мери“ Токму тоа и се случи на првиот меѓугенерациски настан од лежерен и лезетски формат, „Носталгија (том 1)“ – она што Набоков лесно го преточил во зборови.  Заедно со група драги луѓе, Skopje Wanders и Никулец, низ приказни и фотографии од детството и … Continue reading »
„Бернајс пропаганда“ – непокорливи музички генијалци

„Бернајс пропаганда“ – непокорливи музички генијалци

Викендов, во Младинскиот културен центар во Скопје, со три последователни коцерти, непокорливите музички генијалци „Бернајс пропаганда“ ја започнаа својата европска турнеја на која го промовираа својот четврт студиски албум насловен „Политика“. Концептуалниот театарски и музички перформанс со мултимедијални проекции, уште повеќе го зацврти ставот и препознатливата нишка на револт и борба на „Бернајс пропаганда“.   Камера: … Continue reading »
Отворена архива за интимно културно наследство со Skopje Wanders!

Отворена архива за интимно културно наследство со Skopje Wanders!

Фотографите се справуваат со нешта кои постојано исчезнуваат, со нешта кои кога ќе исчезнат, не постои механизам на земјата, кој може повторно да ги врати. Henri Cartier-Bresson Има нешто извонредно во анатомијата на градот. Како расфрлани бетонски вени во масивното урбано тело, улиците во себе ги носат највиталните компоненти на градот: неговите градби и неговиот народ. Skopje Wanders … Continue reading »
Dog Eat Dog низ фотографии – Скопје,15ти мај, МКЦ

Dog Eat Dog низ фотографии – Скопје,15ти мај, МКЦ

Dog Eat Dog – музичкиот состав кој не се откажува и продолжува да го прави она што најдобро го умее – настап во живо. За некои луѓе чудно име, за други неочекувана сензација, но за посетителите на нивниот концерт во МКЦ – многу голема приказна. If you come correct and your vibes are true Peace … Continue reading »
ЦИНИК – Дискусија за антинационализмот на балканот

ЦИНИК – Дискусија за антинационализмот на балканот

На 01. 02.2014 (сабота), со почеток од 18.00 часот, во кафе Менада, во Старата скопска чаршија ќе се одржи дискусија на тема „Антинационализмот на Балканот: теорија и практика“, во организација на ЦИНИК – центар за истражување на национализмот и културата. На настанот ќе земат учество: Чавдар Маринов, историчар и научен соработник во реномираната Ecole Française d’Athénes, автор … Continue reading »
Борбата продолжува – Лоши деца го отвараат Таксират 15

Борбата продолжува – Лоши деца го отвараат Таксират 15

Жица: Чест е да свириш со The Exploited, еден од врвните панк бендови од таа генерација. Скопскиот панк бенд Лоши Деца, ќе ја има честа да го отвори 15-тото издание на Таксират, кое ќе се одржи на 28 декември (сабота), во Метрополис Арената во Скопје. Иако ги нема на официјалните плакати, сепак е сигурно – … Continue reading »