„Немаме работа. Си садиме малко тутунче.“ –   предавање на д-р Миладина Монова

„Немаме работа. Си садиме малко тутунче.“ – предавање на д-р Миладина Монова

Центарот за истражување на национализмот и културата (ЦИНИК) го најавува предавањето на д-р Миладина Монова насловено: „Немаме работа. Си садиме малко тутунче: Економија на домаќинствата и ритуални прослави во македонски град.“ Предавањето ќе се одржи во кафе-книжарницата Магор, на 19 јули 2014, со почеток од 20 часот. Предавањето ќе биде на англиски јазик, без обезбеден превод. Оваа презентација ги … Continue reading »
Концертна промоција на К.Н.Н.Т. – Нежно EP [Шарла EP Клуб CD005]

Концертна промоција на К.Н.Н.Т. – Нежно EP [Шарла EP Клуб CD005]

Овој петок, 13ти, на домашен терен, во просториите на Кула, во 21:00, К.Н.Н.Т.  концертно ќе го промовираат своето ,,Нежно EP’’. По „Деца во длабоко“ на Пиколомини, „Свети Никола Тесла“ на Коридор 10, „Музика за неснимен краткометражен филм“ на Mammoth & Jashem и „EP I AM“ на Sweet Rapscallions, петтото издание на Шарла, „Нежно EP“ на … Continue reading »
Sleet во живо на Канал 103

Sleet во живо на Канал 103

Недела, 8 Јуни. 22 часот Во најновото издание на радио серијалот Ако никој не свири… во глувата соба на Канал 103 концерт ќе одржи македонската хип-хоп артистка Sleet (Слит).  Sleet своите почетоци ги има во 2002 година, а првата песна ја снима во 2008 година. Таа се истакнува како прв женски рап артист со сопствен … Continue reading »
Концерт на Mnemonic45 во Планетариум, МКЦ

Концерт на Mnemonic45 во Планетариум, МКЦ

На 11 јуни 2014, со почеток од 21.00 часот, во скопскиот Планетариум концерт ќе одржи Мnemonic45. Станува збор за несекојдневен, уникатен аудиовизуелен перформанс. „Безгравитциско лебдење со звучните пејсажи на Mnemonic45“ е насловот на овој настан, кој визуелно ќе биде проследен со планетариумска презентација. Билетите за концертот се во ограничен број и се достапни (по симболична цена) … Continue reading »
„Опасности од компензација“ – предавање на Фабио Матиоли

„Опасности од компензација“ – предавање на Фабио Матиоли

Четврток, 22 мај 2014 со почеток во 20 часот, во бифето Галерија 7 во Старата скопска чаршија ќе се одржи предавање на Фабио Матиоли, на тема „Опасности од компензација“. Настанот е во организација на ЦИНИК – Центар за истражување на национализмот и културата . Како е возможно земјата која е рангирана како една од најсиромашните во … Continue reading »
Стотројка го слави својот 23-ти роденден!

Стотројка го слави својот 23-ти роденден!

23 години искра светлина од мрачните лавиринти на МРТВ зрачи во етерот. 23 години во кои култното скопско радио станува носечкиот столб на домашната независна музичка сцена. Стотројка организира роденденска дружба во чест на истата. 1-ви мај 1991 година е денот кога Канал 103  ја започнува својата приказна. 23 години подоцна, 30 април 2014, со почеток од 18.00 часот, … Continue reading »
„Музиката се создава така како што ја чувствуваш, исто како и животот…“ – интервју со Огнен Анастасовски-Окац

„Музиката се создава така како што ја чувствуваш, исто како и животот…“ – интервју со Огнен Анастасовски-Окац

Вечерва, 12.04.2014, во City Hall Centar, со почеток од 22.00 часот, е закажан последниот концерт на Bei The Fish. Концерт кој ќе ги заокружи дванаесетте години заедничко творење и свирење на Огнен Анастасовски, Ненад Тонкин и Валентина Миновска. „At The End of the Sand“, последниот албум на бендот, можеби најрекапитуларниот и најзрелиот звук во целото … Continue reading »
EP I AM – деби EP на Sweet Rapscallions [Шарла CD 004]

EP I AM – деби EP на Sweet Rapscallions [Шарла CD 004]

Во петок, 11.04.2014, со почеток од 21.30 часот, во Ла Кања во Старата скопска чаршија ќе се одржи промоција на четвртото издание на Шарла EP Клубот, деби EP на Sweet Rapscallions – насловено EP I AM. Неуморно трагајќи по нови музички имиња Шарла полека, но сигурно го трасира својот пат, презентирајќи ни’ автентични, несекојдневно спакувани, квалитетни … Continue reading »
Борбата продолжува – Лоши деца го отвараат Таксират 15

Борбата продолжува – Лоши деца го отвараат Таксират 15

Жица: Чест е да свириш со The Exploited, еден од врвните панк бендови од таа генерација. Скопскиот панк бенд Лоши Деца, ќе ја има честа да го отвори 15-тото издание на Таксират, кое ќе се одржи на 28 декември (сабота), во Метрополис Арената во Скопје. Иако ги нема на официјалните плакати, сепак е сигурно – … Continue reading »
Тотално опуштање во живо на Канал 103

Тотално опуштање во живо на Канал 103

Недела, 22 декември, 22 часот Оваа недела во рамки на серијалот Ако никој не свири, во живо на Стотројка ќе настапат скопските рок ветерани Тотално опуштање. Бендот кој прославува 20 години постоење моментно го сочинуваат Марјан Китановски (вокал, гитара), Владимир Стојчевски (бас) и Ристо Јанковски (тапани).  Тотално опуштање се оформени есента 1993 година и се … Continue reading »