Концерт на Mnemonic45 во Планетариум, МКЦ

Концерт на Mnemonic45 во Планетариум, МКЦ

На 11 јуни 2014, со почеток од 21.00 часот, во скопскиот Планетариум концерт ќе одржи Мnemonic45. Станува збор за несекојдневен, уникатен аудиовизуелен перформанс. „Безгравитциско лебдење со звучните пејсажи на Mnemonic45“ е насловот на овој настан, кој визуелно ќе биде проследен со планетариумска презентација. Билетите за концертот се во ограничен број и се достапни (по симболична цена) … Continue reading »
EP I AM – деби EP на Sweet Rapscallions [Шарла CD 004]

EP I AM – деби EP на Sweet Rapscallions [Шарла CD 004]

Во петок, 11.04.2014, со почеток од 21.30 часот, во Ла Кања во Старата скопска чаршија ќе се одржи промоција на четвртото издание на Шарла EP Клубот, деби EP на Sweet Rapscallions – насловено EP I AM. Неуморно трагајќи по нови музички имиња Шарла полека, но сигурно го трасира својот пат, презентирајќи ни’ автентични, несекојдневно спакувани, квалитетни … Continue reading »
„Некои девојки“ – нова домашна компилација

„Некои девојки“ – нова домашна компилација

Македонската алтернативна музичка сцена деновиве со уште едно пријатно изненадување. Станува збор за новата музичка компилација во издание на Ако никој не свири и Младински Културен Центар – Скопје, симболично насловена „Некои девојки“. Промоцијата на истата е закажана за сабота, 22 март, 2014 година. На компилацијата се поместени 15 композиции од домашни артистки и групи … Continue reading »
Промоција на Музика за неснимен краткометражен филм, деби EP на Mammoth & Yashem [Шарла CD 003]

Промоција на Музика за неснимен краткометражен филм, деби EP на Mammoth & Yashem [Шарла CD 003]

Следува официјално соопштение за промоцијата на изданието  “Музика за неснимен краткометражен филм”, деби EP на Mammoth & Yashem [Шарла CD 003]. Промоцијата е од слушачки карактер и ќе се одржи во Дамар во Старата скопска чаршија, овој петок со почеток од 21 ч. По преслушувањето на музиката, за забавата ќе се погрижи Теодора Поповска од … Continue reading »
Коридор 10

Коридор 10

Томе Сиљаноски и Коста Чоклев, веќе докажани имиња на македонската андерграунд сцена,со нов прект. Коридор 10. Љубителите и почитувачите на темниот метал звук на Сињак, Лелек и Потоп, во исчекување. Најавата за промоцијата на нивното деби издание, наречено „Свети Никола Тесла“, израдува многумина. Промоцијата е закажана за сабота, 16 Ноември, со почеток од 21.00 h, … Continue reading »
Концерт: U2, во живо на Црвените Карпи

Концерт: U2, во живо на Црвените Карпи

Оригинален насов: U2 Live at Red Rocks: Under a Blood Red Sky (1983) Жанр: рок, пост-панк Изведувач: U2 (Ју-ту) U2 (Ју-ту) е името на популарната ирска рок група, формирана во Даблин во 1976 година. Членови на групата се Боно (вокал и гитара), Еџ (гитара, клавир, бас и вокал), Адам Клејтон (бас) и Лари Мален (тапани). … Continue reading »