Облакот Атлас

Облакот Атлас

Оригинален наслов: Cloud Atlas 172 мин – Авантура | Драма | Научна – фантастика 26 октомври 2012 (САД) Режија: Tom Tykwer, Andy Wachowski and Lana Wachowski Улоги: Tom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant, Jim Sturgess, Susan Sarandon, Hugo Weaving, Doona Bae, Ben Whishaw, Jim Broadbent Дејствие Сé е поврзано: дневник од 1849 година со авантури од океанско патешествие преку Пацификот; писма … Continue reading »
Гравитација (II)

Гравитација (II)

Оригинален наслов: Gravity (2013) Жанр: Драма | Мистерија | Научна-фантастика 4 октомври 2013 (САД) Режија: Alfonso Cuarón Улоги: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris Дејствие Биоинформатичарот д-р Рајан Стоун е на својата прва мисија со вселенско летало, придружувана од астрономскиот ветеран Мет Ковалски, кој всушност ја командува неговата последна експедција. За време на вселенската прошетка, остатоци од … Continue reading »