Хокеј на мраз – почнува новата сезона на НХЛ

Хокеј на мраз – почнува новата сезона на НХЛ

Нова ера во НХЛ Со три натпревари од регуларната сезона, меѓу кои најголемото дерби во историјата на хокејот, Монтерал-Торонто, вечерва почнува новата сезона во Професионалната хокеарска лига (НХЛ). Оваа сезона ќе одбележи почеток на нова ера во НХЛ, откако водечките луѓе на лигата одлучија 30-те екипи од сезонава да бидат поделени во нови четири дивизии, … Continue reading »
Пинг – понг

Пинг – понг

Како вечерно хоби на викторијанската класа во Англија, спортот пинг-понг, ги влече своите корени од 1880 година. Во тој период, за играта користеле секојдневни предмети од домот. Поставените книги на масата служеле како мрежа, тапите од шишињата шампањ служеле како топче, а кутиите од цигари служеле како рекети. Кога спортот станал популарен, започнале да се … Continue reading »
Ајнштајнова загатка

Ајнштајнова загатка

Алберт Ајнштајн, бил германски теоретски физичар, најпознат по својата теорија на релативност и теоријата за масно-енергетска еквиваленција Е = mc². За својата работа во полето на теоретската физика и за откритието на фото-електричниот ефект, Ајнштајн ја добил Нобеловата награда за физика. Анјнштај заедно со своите пријатели, познати физичари, составиле неколку математички и логички загатки. Според нив, … Continue reading »
Крикет

Крикет

Дали знаете дека топката за крикет е направена од плута и волна, обложена со црвена кожа? Крикетот е игра која ја играат две екипи со по 11 члена. Екипите се менуваат во улога на удирачи и чувари на полето. Еден натпревар, понекогаш може да трае и пет дена. Во текот на секое коло, удирачката страна … Continue reading »
На колку начини можеме да трчаме?

На колку начини можеме да трчаме?

Врзете ги патиките! На денешниот час откриваме посебни видови на трки, кои вежбањата и тренинзите ги прават мошне авантуристички! Сакате ли да трчате? Некои луѓе обожаваат кратки, рекреативни трчања или пак долги трчања во свежите утра. Други пак толку уживаат во трчањето, што тоа станува нивно омилено хоби. Оние кои уживаат во трчање на долги … Continue reading »
Kајак и кану?

Kајак и кану?

Која е разликата меѓу кануто и кајакот? Кануто и кајакот се чамци со лесна тежина кои се користат и возат по води. Се движат со помош на посебни весла со две лопатки. Покрај спортски активности, кануто и кајакот служат и за разни рекреативни активности, како риболов. Можат да пловат и по плитки води. Постојат неколку … Continue reading »
Математички загатки

Математички загатки

Колку сте вешти во решавања на математички загатки? Колку време ви е потребно да одгатнете една? Математичките загатки се главен, составен дел од рекреативната математика. Сите математички загатки се основаат на математички правила од областа на алгебрата и геометријата. Математичките загатки се вообичаено наменети за еден играч. Еден од најпознатите изумители на математички загатки, бил … Continue reading »
Можат ли пливачите да дехидрираат?

Можат ли пливачите да дехидрираат?

Скок во вода, за време на топол летен ден. Одлично чувство! Веднаш штом се фрлиме во водата, телото започнува одеднаш да се освежува. Но, доколку сме дел од пливачки тим, водата не секогаш ни се чини толку освежителна и забавна како во моменти на забава. Натпреварувачкото пливање е многу енергична форма на вежбање. Тоа станало … Continue reading »
Хет – трик

Хет – трик

Голем број млади фудбалери низ светот, го имаат истиот сон: да постигнат три гола во еден натпревар. Фудбалерите како Лионел Меси, Вејн Руни и Кристијано Роналдо на секој натпревар се надеваат дека ќе постигнат „хет-трик“. Изразот „хет-трик“ потекнува од Англија, од спортот крикет. Во крикетот, изразот се употребувал кога еден играч, три пати по ред … Continue reading »
Бумеранг

Бумеранг

Сте виделе ли како бумерангот, фрлен високо во небото, лета и повторно се враќа назад? Тоа е главната задача на бумерангот- секогаш да се враќа назад. Но, не секој бумеранг се враќа назад. Како ли тогаш би го нарекле тој бумеранг кој не се враќа назад? Првиот бумеранг бил направен пред илјадници години и служел … Continue reading »