„Бернајс пропаганда“ – непокорливи музички генијалци

„Бернајс пропаганда“ – непокорливи музички генијалци

Викендов, во Младинскиот културен центар во Скопје, со три последователни коцерти, непокорливите музички генијалци „Бернајс пропаганда“ ја започнаа својата европска турнеја на која го промовираа својот четврт студиски албум насловен „Политика“. Концептуалниот театарски и музички перформанс со мултимедијални проекции, уште повеќе го зацврти ставот и препознатливата нишка на револт и борба на „Бернајс пропаганда“.   Камера: … Continue reading »
Рундек Карго Трио: Пат околу светот во два часа (фото галерија)

Рундек Карго Трио: Пат околу светот во два часа (фото галерија)

Интересно е колку пати еден вешт и искусен музичар е во состојба да го промени својот музички пристап, а во исто време да успеe да го задржи својот идентитет.  Дарко Рундек е одличен пример за уметник кому не му се доволни првите трошки од музичката креација, туку со секој нов албум, јасно се гледаат чекорите … Continue reading »
„Роденден“ на МКЦ

„Роденден“ на МКЦ

Младинскиот Културен Центар (МКЦ), најбитната институција од областа на културата, со долго годишно искуство во поттикнување, развој и афирмирање на творештвото на младите генерации од сите културни сфери, во сабота на 17-ти јануари, го одбележува првиот настан во новата 2015 година – токму неговиот „Роденден“. Влезот е слободен за целата роденденска програма. Во галеријата МКЦ … Continue reading »
ХАХАХА го обедини Скопје

ХАХАХА го обедини Скопје

26-ти декември, 2014 година, МКЦ ХАХАХА – неуморниот, скопски, инди-рок музички состав, на 26-ти декември го одржа последниот концерт. Зад себе ни оставија уникатен звук и музика полна со емоции од сите албуми: „Танго револуционер“ (2011), „Сиромашни и богати“ (2012) и „Сами мажи и жени“ (2014). Не постојат зборови кои се совпаѓаат со ваквите моменти. … Continue reading »
Сепултура: 9-ти јуни, МКЦ Скопје – концертна галерија

Сепултура: 9-ти јуни, МКЦ Скопје – концертна галерија

Уште еден одличен пример за тоа како некои музички состави не остаруваат, туку прераснуваат во класика. Треш металските легенди, настапуваа пред полна сала во Младинскиот Културен Центар, пред публика со голема желба да го проследи концертот. И покрај разнишаната историја и нивните промени во составот, Sepultura го има обезбедено своето место како одличен, класичен, метал … Continue reading »
Сепултура во Скопје!

Сепултура во Скопје!

Бразилските легенди конечно во Скопје! На 9-ти јуни, во Младинскиот Културен Центар (МКЦ), ќе имаме можност да видиме еден од музичките состави кои во периодот на 90-ти го обликуваа модерниот агресивен, брз и тежок металски звук. Со богата дискографија зад своето име, се уште се водечка сила на свестската метал сцена.  Цената на картите кои … Continue reading »
Dog Eat Dog низ фотографии – Скопје,15ти мај, МКЦ

Dog Eat Dog низ фотографии – Скопје,15ти мај, МКЦ

Dog Eat Dog – музичкиот состав кој не се откажува и продолжува да го прави она што најдобро го умее – настап во живо. За некои луѓе чудно име, за други неочекувана сензација, но за посетителите на нивниот концерт во МКЦ – многу голема приказна. If you come correct and your vibes are true Peace … Continue reading »
Вечерва, 15 мај, концерт на групата Dog Eat Dog во Младински Културен Центар

Вечерва, 15 мај, концерт на групата Dog Eat Dog во Младински Културен Центар

Вечерва, 15 мај, се одржува концертот на групата Dog Eat Dog во Младински Културен Центар во Скопје. Билетите се пуштени во продажба од 10 март, во продажната мрежа на МКтикетс! Цената на влезниците од 1. април до денот на концертот, ќе изнесува 350 денари, додека пак вечерва, на денот на концертот, на билетарата на Младински Културен Центар влезниците … Continue reading »
Земјотрес 2 – Фестивал на независна музика

Земјотрес 2 – Фестивал на независна музика

21 изведувач, 9 независни издавачки куќи, 3 стејџа, 1 локација… Земјотрес 2 – фестивал на независна музика! Во сабота,  1 февруари 2014, во Младинскиот Културен Центар ќе се одржи вториот по ред фестивал на независна музика – Земјотрес 2. Ентузијазмот, радоста и позитивната енергија, по минатогодишната прва инсталација на овој фестивал беа очигледни, како кај … Continue reading »