„Бернајс пропаганда“ – непокорливи музички генијалци

„Бернајс пропаганда“ – непокорливи музички генијалци

Викендов, во Младинскиот културен центар во Скопје, со три последователни коцерти, непокорливите музички генијалци „Бернајс пропаганда“ ја започнаа својата европска турнеја на која го промовираа својот четврт студиски албум насловен „Политика“. Концептуалниот театарски и музички перформанс со мултимедијални проекции, уште повеќе го зацврти ставот и препознатливата нишка на револт и борба на „Бернајс пропаганда“.   Камера: … Continue reading »
ХАХАХА го обедини Скопје

ХАХАХА го обедини Скопје

26-ти декември, 2014 година, МКЦ ХАХАХА – неуморниот, скопски, инди-рок музички состав, на 26-ти декември го одржа последниот концерт. Зад себе ни оставија уникатен звук и музика полна со емоции од сите албуми: „Танго револуционер“ (2011), „Сиромашни и богати“ (2012) и „Сами мажи и жени“ (2014). Не постојат зборови кои се совпаѓаат со ваквите моменти. … Continue reading »
Carnage Dominion во живо на Канал 103

Carnage Dominion во живо на Канал 103

Недела, 22 јуни. 22 часот Во најновото издание на радио серијалот Ако никој не свири… во глувата соба на Канал 103 концерт ќе одржи скопскиот метал бенд Carnage Dominion. Овој состав постои од 2008 година и зад себе има скромна дискографија од  два самостојно издадени синглови. Жанровски покриваат повеќе стилови од спектарот на т.н. „екстремен … Continue reading »
Концертна промоција на К.Н.Н.Т. – Нежно EP [Шарла EP Клуб CD005]

Концертна промоција на К.Н.Н.Т. – Нежно EP [Шарла EP Клуб CD005]

Овој петок, 13ти, на домашен терен, во просториите на Кула, во 21:00, К.Н.Н.Т.  концертно ќе го промовираат своето ,,Нежно EP’’. По „Деца во длабоко“ на Пиколомини, „Свети Никола Тесла“ на Коридор 10, „Музика за неснимен краткометражен филм“ на Mammoth & Jashem и „EP I AM“ на Sweet Rapscallions, петтото издание на Шарла, „Нежно EP“ на … Continue reading »
Сепултура: 9-ти јуни, МКЦ Скопје – концертна галерија

Сепултура: 9-ти јуни, МКЦ Скопје – концертна галерија

Уште еден одличен пример за тоа како некои музички состави не остаруваат, туку прераснуваат во класика. Треш металските легенди, настапуваа пред полна сала во Младинскиот Културен Центар, пред публика со голема желба да го проследи концертот. И покрај разнишаната историја и нивните промени во составот, Sepultura го има обезбедено своето место како одличен, класичен, метал … Continue reading »
Сепултура во Скопје!

Сепултура во Скопје!

Бразилските легенди конечно во Скопје! На 9-ти јуни, во Младинскиот Културен Центар (МКЦ), ќе имаме можност да видиме еден од музичките состави кои во периодот на 90-ти го обликуваа модерниот агресивен, брз и тежок металски звук. Со богата дискографија зад своето име, се уште се водечка сила на свестската метал сцена.  Цената на картите кои … Continue reading »
Sleet во живо на Канал 103

Sleet во живо на Канал 103

Недела, 8 Јуни. 22 часот Во најновото издание на радио серијалот Ако никој не свири… во глувата соба на Канал 103 концерт ќе одржи македонската хип-хоп артистка Sleet (Слит).  Sleet своите почетоци ги има во 2002 година, а првата песна ја снима во 2008 година. Таа се истакнува како прв женски рап артист со сопствен … Continue reading »
Концерт на Mnemonic45 во Планетариум, МКЦ

Концерт на Mnemonic45 во Планетариум, МКЦ

На 11 јуни 2014, со почеток од 21.00 часот, во скопскиот Планетариум концерт ќе одржи Мnemonic45. Станува збор за несекојдневен, уникатен аудиовизуелен перформанс. „Безгравитциско лебдење со звучните пејсажи на Mnemonic45“ е насловот на овој настан, кој визуелно ќе биде проследен со планетариумска презентација. Билетите за концертот се во ограничен број и се достапни (по симболична цена) … Continue reading »
Dog Eat Dog низ фотографии – Скопје,15ти мај, МКЦ

Dog Eat Dog низ фотографии – Скопје,15ти мај, МКЦ

Dog Eat Dog – музичкиот состав кој не се откажува и продолжува да го прави она што најдобро го умее – настап во живо. За некои луѓе чудно име, за други неочекувана сензација, но за посетителите на нивниот концерт во МКЦ – многу голема приказна. If you come correct and your vibes are true Peace … Continue reading »
Вечерва, 15 мај, концерт на групата Dog Eat Dog во Младински Културен Центар

Вечерва, 15 мај, концерт на групата Dog Eat Dog во Младински Културен Центар

Вечерва, 15 мај, се одржува концертот на групата Dog Eat Dog во Младински Културен Центар во Скопје. Билетите се пуштени во продажба од 10 март, во продажната мрежа на МКтикетс! Цената на влезниците од 1. април до денот на концертот, ќе изнесува 350 денари, додека пак вечерва, на денот на концертот, на билетарата на Младински Културен Центар влезниците … Continue reading »