Изолирани куќи

Изолирани куќи

Веројатно сите понекогаш сакаме да побегнеме од бучавата на градот, барајќи малку мир и тишина. Ова се некои од најизолираните куќарки и колиби ширум светот. Вестманејар, Исланд Заливот на Пеги, Нова Шкотска, Канада Вулканскиот остров Уруп, Русија Калифорнија, САД Мунар, Индија Холм, Полуостровот Рејкјунес, Исланд Селцето Тројленес на Фарските острови Трабоки, Абруцо, Италија Хофскиркја, Исланд
Пјетрасанта – малата тосканска Атина

Пјетрасанта – малата тосканска Атина

Сте ја почуствувале ли некогаш потребата немо да шетате низ улиците на некој мал град и да сте со драга личност до вас, но да немате потреба од особена конверзација. Тоа се случува и на оние најзборлестите. Ве понесува сензибилноста, шармот и уникатноста, виорот на ветрот, сончевиот зрак зад секој агол. Вие сте во рајот. … Continue reading »
20 Неверојатни места кои ја одбележаа 2014 година – ДЕЛ 1

20 Неверојатни места кои ја одбележаа 2014 година – ДЕЛ 1

AI PIOPPI  – Детско игралиште  – Тревисо, Италија 40 годишен животен проект на еден човек чија креативност и имагинација создале приватно игралиште во шума во Италија, рачно изработенo, кое работи без употреба на електрична енергија. Импресивно! Напуштениот MARX генератор – Сичевка, Русија Громобранска машина изградена во времето на Советскиот Сојуз во 1970-те, позната како генераторот на … Continue reading »
Фотографија на денот: Тоскана

Фотографија на денот: Тоскана

Тоскана е регион во централна Италија, се протега на неверојатни 23.000 квадратни километри и има популација од 3.8 милиони жители. Главен град е Фиренца, кој се смета за родно место на ренесансата и домаќин на многу влијателни личности од областа на историјата, уметноста и науката. Уживајте во погледот на лозови насади, долж овалните ридови прекриени со … Continue reading »
Амаркорд

Амаркорд

Оригинален наслов: Amarcord 123 мин – Комедија | Драма 19 септември 1974 (САД) Режија: Федерико Фелини Улоги: Пупле Маѕо, Армандо Бранса, Магали Ноел, Чичо Инграсија, Нандо Орфеј, Бруно Занин Дејствие: Amarcord е полу-автобиографска, речиси полнолетна приказна за Тита, момче кое расте меѓу мошне ексцентрична екипа на карактери, во едно село лоцирано близу античките ѕидини на Римини, во периодот на 1930-тите години, во … Continue reading »
Зошто е крива кулата во Пиза?

Зошто е крива кулата во Пиза?

Знаете ли дека Галилео Галилеј е роден во Пиза? Сте чуле ли дека токму од Кривата кула ги изведувал своите експерименти за брзината на тело кое паѓа? Човековата фантазија ја привлекуваат некои работи, без оглед на тоа дали се тие значајни, или не. Сите знаат дека во италијанското гратче Пиза постои крива кула, а многу … Continue reading »