Анри Тулуз-Лотрек

Анри Тулуз-Лотрек

Анри Тулуз-Лотрек е француски сликар, мајстор на литографија и илустратор, кој со своите дела не носи во живописниот и драматичен живот на Париз, во доцните 1800-ти години, давајќи ни збирка возбудливи, елегантни и провокативни дела на модерниот живот на тогашните Парижани. Најтесно поврзан со симболистите, но со свој уникатен и препознатлив стил. Слика ликови од … Continue reading »
Облакот Атлас

Облакот Атлас

Оригинален наслов: Cloud Atlas 172 мин – Авантура | Драма | Научна – фантастика 26 октомври 2012 (САД) Режија: Tom Tykwer, Andy Wachowski and Lana Wachowski Улоги: Tom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant, Jim Sturgess, Susan Sarandon, Hugo Weaving, Doona Bae, Ben Whishaw, Jim Broadbent Дејствие Сé е поврзано: дневник од 1849 година со авантури од океанско патешествие преку Пацификот; писма … Continue reading »
Гравитација (II)

Гравитација (II)

Оригинален наслов: Gravity (2013) Жанр: Драма | Мистерија | Научна-фантастика 4 октомври 2013 (САД) Режија: Alfonso Cuarón Улоги: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris Дејствие Биоинформатичарот д-р Рајан Стоун е на својата прва мисија со вселенско летало, придружувана од астрономскиот ветеран Мет Ковалски, кој всушност ја командува неговата последна експедција. За време на вселенската прошетка, остатоци од … Continue reading »
Волкот од Волстрит

Волкот од Волстрит

Оригинален наслов: The Wolf of Wall Street (2013) Жанр: Биографија | Крими | Драма 15 ноември 2013 (САД) Режија: Martin Scorsese Улоги: Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, and Jonah Hill Дејствие Во филмот „Воклот од Волстрит“, Leonardo DiCaprio го игра Белфорт, берзански бокер од Лонг Ајленд, кој одлежал 20 години во затвор за одбивање на соработка во масовен случај на … Continue reading »
Кралството на изгревот на месечината

Кралството на изгревот на месечината

Оригинален наслов: Moonrise Kingdom Жанр: Комедија | Драма | Романса 94 мин, 29 јуни 2012 (САД) Режија: Wes Anderson Улоги:  Jared Gilman, Kara Hayward, Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray, Frances McDormand, Tilda Swinton, Jason Schwartzman Дејствие Во 1960-тите години, на еден остров во близина на новоанглиското крајбрежје, едно момче и девојче се заљубуваат и одлучуваат заедно … Continue reading »