Кронум: Неверојатната спортска комбинација

Кронум: Неверојатната спортска комбинација

Можеби не се пронаоѓате во фудбалот. Кошарка? Многу здодевно ли? Ватерполо? Рагби? Многу конвенционално за вашите потреби? Добро, ќе може ли да се најде некој кој ќе ги искомбинира сите овие дисциплини во еден супер-луд спорт, со голем, кружен терен со трева, со откачени-специјално дизајнирани мрежи? Што? Кронум? Добредојдовте во Кронум – игра, созадена пред … Continue reading »
Хет – трик

Хет – трик

Голем број млади фудбалери низ светот, го имаат истиот сон: да постигнат три гола во еден натпревар. Фудбалерите како Лионел Меси, Вејн Руни и Кристијано Роналдо на секој натпревар се надеваат дека ќе постигнат „хет-трик“. Изразот „хет-трик“ потекнува од Англија, од спортот крикет. Во крикетот, изразот се употребувал кога еден играч, три пати по ред … Continue reading »
Квидич

Квидич

Квидич е натпреварувачки спорт од волшебниот универзум на Хари Потер. Тој е доста груб спорт, но мошне популарен. Го играат волшебниците и вештерките. Натпреварите се играат помеѓу два тима. Секој тим има седум играчи кои летаат на метли: тројца бркачи, двајца буткачи, еден чувар и еден трагач. Играта се игра со четири топки. Целта е … Continue reading »