20 Неверојатни места кои ја одбележаа 2014 година – ДЕЛ 2

20 Неверојатни места кои ја одбележаа 2014 година – ДЕЛ 2

Мумтаз Бегум – Карачи, Пакистан Повеќе од 40 години, како дел од пакистанската зоолошка градина, Мумтаз Бегум приредува вистински богатства од нејзиниот кафез. Половина-лисица, половина-жена, е всушност перформанс на изведувач, кој ја наследил оваа улога од својот татко, како еден вид мошне љубопитна семејна традиција. Своевремено станува заштитен знак на оваа зоолошка. Помалку бизарно, зар не? Супер-компјутерски центар … Continue reading »
Женскиот ракометен шампион на Македонија, ЖРК Вардар

Женскиот ракометен шампион на Македонија, ЖРК Вардар

Женскиот ракометен шампион на Македонија, ЖРК Вардар почна со подготовките за најважниот дел од сезоната кој следува – завршниот фајнал фор турнир во Будимпешта. Со пласманот меѓу четирите најдобри женски екипи во ракометна Европа, составот на Индира Кастратовиќ е серизона закана и за шампионскиот трофеј до кој прво ќе мора да ја мине полуфиналната пречка … Continue reading »