Чешки Крумлов

Чешки Крумлов

Големите градови, несомнено се сон за сите љубители на патувањата, но малите, оние непознатите и најшармантните, се веројатно повеќе за оние сонувачите. Оние кои мечтаат за мали нешта, за места кои се потешко достапни, ќе не разберат зошто денес решивме во кратки црти да пишуваме баш за градчето Чешки Крумлов. Dario Marianelli: Arrival To Netherfield … Continue reading »
Замокот Нојншвајнштајн

Замокот Нојншвајнштајн

Замокот Нојншвајнштајн (Neuschwanstein) во Германија се смета за еден од најубавите во Европа и претставува една од најголемите атракции во светот, од ваков вид. Дел театар – дел бајка, замокот е олицетворение на душата на Кралот Лудвиг II од Баварија, познат под прекарот „Лудиот Крал Лудвиг“. Замокот e дизајниран да биде засолниште на изолираниот крал, … Continue reading »
Ровињ – Долж хрватското крајбрежје

Ровињ – Долж хрватското крајбрежје

Во еден од многуте крајбрежни градови на Хрватска, комплетно убави и романтични, чисти и префинети и на една од неколкуте порти кои се негово обележје – затропавме, влеговме, прошетавме и оставивме аманет дека повторно ќе се вратиме. Ровињ. Ако сте од оние трагачите на мир и спокојство, ако спортот ви е во вените, а морето … Continue reading »
Шарените покриви на Рејкјавик

Шарените покриви на Рејкјавик

Рејкјавик е многу повеќе од само една обична дестинација. Тоа е место за возбудливи можности, особено доколку сте љубител на различни спортови. Опкружен e со неверојатни пејзажи и природа која го одзема здивот. Најдоброто време за посета е периодот од јуни до август, а искуството на другите кажува дека не само што ќе уживате во несекојдневната природа … Continue reading »
Дивите ветрови на Скаген , Данска

Дивите ветрови на Скаген , Данска

Скаген е уметничка басна, град на развиена рибарска индустрија и на неверојатно дива природна убавина. Познат во англискиот јазик како The Scaw (во превод, „ахраично“), ова е најсеверниот град и главно риболовно пристаниште на Данска, со перспективна туристичка индустрија, која моментално брои околу 2 милиони туристи годишно.  Седиште е на данските и меѓународните уметници, кои живееле и работеле … Continue reading »
Валенсија, градот на уживањето

Валенсија, градот на уживањето

Валенсија се наоѓа во источниот дел на медитеранскиот брег на Шпанија – трет град по големина, кој со своето централно јадро и интимна атмосфера е добредојден за сите туристи. За љубителите на Шпанија и нејзината култура, можеби неприфатлива вест е дека Валенсија ги нема оние уникатни атракции кои можат да се видат како во случајот со Барселона, … Continue reading »
Темза Таун – Дали овој, навидум англиски град, не е во Англија?

Темза Таун – Дали овој, навидум англиски град, не е во Англија?

Со своето звучно англиско име и архитектура од дрвени куќи, со естетски дефинирани камени катедрали и комплексно испланирани градини, доколку го гледате низ слики, сигурно ќе се запрашате во кој дел на Англија се наоѓа овој град. Интересно е што овој град, не само што не се наоѓа во Англија, туку не се наоѓа ни … Continue reading »
Пјетрасанта – малата тосканска Атина

Пјетрасанта – малата тосканска Атина

Сте ја почуствувале ли некогаш потребата немо да шетате низ улиците на некој мал град и да сте со драга личност до вас, но да немате потреба од особена конверзација. Тоа се случува и на оние најзборлестите. Ве понесува сензибилноста, шармот и уникатноста, виорот на ветрот, сончевиот зрак зад секој агол. Вие сте во рајот. … Continue reading »
36 часа во Монпелје

36 часа во Монпелје

Франција е чудесната земјата која многу ветува. Пространа, природна и стилска, ни дава внатрешен порив да ги спакуваме најнеопходните работи, да се качиме во првиот воз и да талкаме по селаца и градови што уште од првиот впечаток создаваат чувство на спокој кој, како да го нема на многу места низ Земјината топка. Монпелjе е … Continue reading »
Јужно-кореанскиот убавец Сеул

Јужно-кореанскиот убавец Сеул

Една наша прекрасна читателка ни ја даде идејата да ве одведеме на едно поневообичаено место, каде традицијата и модерното одат рака под рака. Овој пат се селиме на друг континент, подалеку од нашето секојдневие, во градот Сеул кој денес не инспирираше на парче хартија да направиме список на приоритетни атракции кои вредат да се видат … Continue reading »