Оригиналната филмска музика во „Обликот на Водата“

Оригиналната филмска музика во „Обликот на Водата“

Училишниот оркестар тивко ги штима инструментите во музичкиот хол во подготовки за изведба на музиката од филмот „Обликот на водата“ (The Shape of Water) од композиторот Александар Десплат. Кога Александар Десплат создава музка која потсетува на „олд-скул“ композиција, ги местиме шаторите, седнуваме и слушаме. Тоа е звукот кој го сакаме откако прв пат сме чуле … Continue reading »
Björk | Notget – поместување на границата на чудното

Björk | Notget – поместување на границата на чудното

Позната по создавање на единствени аудио-визуелни искуства, Бјорк го издаде новото видео за „Notget“. Се разбира, виртуелната реалност и уникатноста се присутни. Визуелно, нејзиниот најнов албум „Vulnicura“, е експерименти со најсовремена технологија – креации што можеби посоодветно би се гледале во уметничка галерија, одколку на вашиот лаптоп или телефон за време на пауза и опуштање. … Continue reading »
Нордиската митологија како музичка инспирација

Нордиската митологија како музичка инспирација

Пишувавме за Медовината на поезијата, односно за митот како настанала поезијата, како Один, богот на творечкото вдахновение, ја освоил Медовината на поезијата за да ја дарува на боговите и луѓето и со тоа тие да станат „Господари на стиховите“. Со оглед на блискоста помеѓу поезијата и музиката, ми се чини дека тоа беше прикладен текст за … Continue reading »
Skuggsjá

Skuggsjá

Skuggsjá е музички состав, кој ги има сите предиспозиции да стане вашиот нов омилен норвешки бенд. Skuggsjá - Vitkispá Творци на бендот се Einar Selvik (Wardruna) и Ivar Bjørnson (Enslaved), музичари кои добро знаат што да прават со традиционалните нордиски звуци. Проектот ги вклучува и останатите членови на овие музички состави: Grutle Kjellson – вокал и … Continue reading »
Сеќавајќи се на Дејвид Боуви

Сеќавајќи се на Дејвид Боуви

Драги ученици, Периодот кој следи, несомнено ќе биде посветен на дефинирање на големата музичка ера на генијалниот уметник Дејвид Боуви, кој почина на 10 јануари, 2016 година. Дали врвот беше надразливиот, безмилосен, рокерски бог Боуви во годините на Ziggy Stardust? Или пак извонредниот Боуви во почетокот на 80-те? David Bowie – Space Oddity Секако, има многу … Continue reading »
Of Monsters and Men: неконтролиранa радост, но мрак на хоризонтот

Of Monsters and Men: неконтролиранa радост, но мрак на хоризонтот

Во Исланд, елфови живеаат во планините. Ги нарекуваат „huldufólk“, или „скриени луѓе“. Гитаристот Ragnar “Raggi” Þórhallsson од музичкиот состав Of Monsters and Men,  на прашање за елфовите, вели: Елфовите се наш начин да ја заштитиме природата, бидејќи луѓето се способни да уништат прекрасни места. Затоа се вели: „Има елфови кои живеат во планинава и доколку … Continue reading »
Рундек Карго Трио: Пат околу светот во два часа (фото галерија)

Рундек Карго Трио: Пат околу светот во два часа (фото галерија)

Интересно е колку пати еден вешт и искусен музичар е во состојба да го промени својот музички пристап, а во исто време да успеe да го задржи својот идентитет.  Дарко Рундек е одличен пример за уметник кому не му се доволни првите трошки од музичката креација, туку со секој нов албум, јасно се гледаат чекорите … Continue reading »
Фреди Меркјури: 5 септември 1946 – 24 ноември 1991

Фреди Меркјури: 5 септември 1946 – 24 ноември 1991

„Темпераментниот“ беше зборот кој многумина го користеа за да го опишат Фреди Меркјури. Но, секако недоволен. Фреди, кој почина од СИДА, беше еден од најкреативните, диви, рок генијалци – англиски забавувач, оперски глас, завивачки музички бог. Опремен со еден од најјуначките гласови, создаваше прекрасна, привлечна музика која, речиси, веднаш го прескокнуваше врвот. Класичните албуми, како … Continue reading »
Гармарна – скандинавски, фолклорен музички состав

Гармарна – скандинавски, фолклорен музички состав

Со додавање модерни финеси на традиционално базирана шведска народна музика, бендот Garmarna во средината на 90-тите, прераснува во еден од главните скандинавски, фолклорни, музички групи во Шведска. Деби албумот со наслов Vittard, од 1994 година, беше номиниран за шведското Греми, додека вториот од 1996 година, Guds Speleman, ја добива престижната награда за албум на годината. … Continue reading »
Бјорк: „Во Исланд не одиме во црква – одиме на прошетка“.

Бјорк: „Во Исланд не одиме во црква – одиме на прошетка“.

Согласно меѓународниот статус на ѕвезда, во животот на Бјорк би требало да очекуваме голема придружба, фанфари, куќни помошници. Но, таа вели: Не, навистина не сме такви во Исланд. Тоа е место каде доколку појдете во геотермалните бањи, би можеле да го начекате премиерот, гол под туш. Не постои хиерархија. Во секое семејство може да постои … Continue reading »