Кралството на изгревот на месечината

Кралството на изгревот на месечината

Оригинален наслов: Moonrise Kingdom Жанр: Комедија | Драма | Романса 94 мин, 29 јуни 2012 (САД) Режија: Wes Anderson Улоги:  Jared Gilman, Kara Hayward, Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray, Frances McDormand, Tilda Swinton, Jason Schwartzman Дејствие Во 1960-тите години, на еден остров во близина на новоанглиското крајбрежје, едно момче и девојче се заљубуваат и одлучуваат заедно … Continue reading »
Хобитот: Пустошењето на Смауг

Хобитот: Пустошењето на Смауг

Оригинален наслов: The Hobbit: The Desolation of Smaug  (2013) Авантура | Фантазија 13 декември 2013 (САД) Режија: Peter Jackson Улоги:  Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, Cate Blanchett, Christopher Lee, Benedict Cumberbatch, Lee Pace, Hugo Weaving, Sylvester McCoy, Luke Evans, Orlando Bloom, Evangeline Lilly Дејствие На самиот почеток од „Хобит: Пустошењето на Смауг“, Билбо Багинс, кој во „неочекуваното патување“ ги покажа своите способности како млад, надежен … Continue reading »
Животински супер сили

Животински супер сили

Засега, суперхероите се само фиктивни. Но, некои од нивните супер сили навистина постојат во светот и ги поседуваат голем број чудни суштества. Некои суштества имаат и дури мошне повоодушевувачки, изненадувачки, чудни и смешни супер-сили од било кој суперхерој. Некои животни можат со еден отскок да скокнат во висина еквивалентна на висината на некоја висока зграда. … Continue reading »
WNBA

WNBA

ССо победата на Минесота Линкс, од 85:62 над Феникс Меркјури во финалето на западната конференција и победата од 84:79 на Аталанта Дрим над Индијана Фивер во источната конференција, започна поход кон титулата вo американската Женска Професионална Кошаркарска Лига (ВНБА). Шеснаесеттата сезона на ВНБА лигата започна во месец мај и во неа земаа учество 12 екипи, … Continue reading »
Атомска Мравка

Атомска Мравка

„Атомска Мравка“, првенство во спортско качување за деца Спортско Kачувачка Федерација на Македонија (Macedonian Sport Climbing Federation), успешно го организираше третото по ред Балканско првенство во спортско качување за деца до 14 години, во Скопје. Натпреварувањето се одржа на Спортско Качувачкиот Стадион Карпош (вештачката карпа на кејот на Вардар),  а во него земаа учество 50 … Continue reading »
Вселенска достапност

Вселенска достапност

Додека на истражувачите им привршува изборот за откривање на неистражени области на Земјата, вселената останува длабока и интригантна цел, посебно за туристите. Притисокот на „Национална администрација за аеронаутика и вселена“ – НАСА, за појава на приватни „вселенски такси компании“ кои во наредните пет години би летале и пренесувале патници до Меѓународната Вселенска Станица, поттикнува интерес … Continue reading »
7 остварени иновации на Жил Верн

7 остварени иновации на Жил Верн

Жил Верн бил француски писател, роден во 1828 година, во градот Нант. Живеел и творел во период кога науката, техниката и индустријата биле во интензивен развој, кога се поставил телеграфскиот кабел меѓу Европа и Америка, кога се открила електричната индукција, кога се појавиле првите хидраучични пумпи и слично. Под влијание на откритијата, Верн ги вовел … Continue reading »
Племето Хереро -Неверојатни традиционални носии

Племето Хереро -Неверојатни традиционални носии

Фотограф: Jimmy Naughten Фотографот Џим Нотен посветил четири месеци на фотографирање на племето Хереро од Намибија. Лондонскиот фотограф минал илјадници километри низ пустината, каде се состанувал и се договарал со луѓето, кампувал и постојано го чистел песокот од својата фотографска опрема. Резултат на неговата авантура била книгата „Конфликт и костум“, исцрпен преглед на прекрасните костуми, претставници … Continue reading »
Соба со пијано

Соба со пијано

Исцрпена хотелска соба, гостите кои престојуваат во неа, слугинка и пијано. Живтот започнува, живтот завршува и животот засекогаш се променува во собата со пијано. Годинешното издание на 34-тиот Интернационалниот Фестивал на Филмска Камера – „Браќа Манаки“, беше отворено на 14ти септември со уште една премиера на македонски филм, „Соба со пијано“. „Соба со пијано“ е вториот игран … Continue reading »
Стеимацки

Стеимацки

„Стеимацки“, најголемиот и најстар ланец на книжарници во Тел Авив, Израел, основан во 1925 година. Последната рекламна кампања на книжарницата СТЕИМАЦКИ, ја оживува идејата за чекор кон нов свет преку читањето. Никогаш не сме сами, со добра книга. Добра ноќ…